گفت و گو نیوز: هشدار مهرعلیزاده نسبت به تکرار انتخابات ۸۴ | پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن مهر علی زاده

شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : گفت و گو نیوز: هشدار مهرعلیزاده نسبت به تکرار انتخابات ۸۴

گفتگو نیوز / گروه سیاسی: محسن مهرعلیزاده روز پنج‌شنبه دومین بیانیه انتخاباتی خود را منتشر کرد؛ بیانیه‌ای که هم در آن هشدار داده و هم درخواست حمایت کرده است.
او در بخشی از بیانیه‌اش با یادآوری انتخابات ۸۴ و انشقاق بین نیروهای اصلاح‌طلب نوشته که «همه می‌دانیم با نگاه از گذر تاریخ به تصمیمات گذشته‎مان، به این نتیجه می‌رسیم که ای کاش می‌توانستیم زمان را به عقب برگردانیم تا تصمیم بهتری بگیریم. امروز برای من و شما تکرار تجربه انتخابات سال ۸۴ است، ما در آن زمان نیاموخته بودیم که کنش سیاسی صحیح تا چه اندازه می‌تواند در سرنوشت کشور تاثیر بگذارد».
اشاره او به تعدد نامزدهای اصلاح‌طلب در انتخابات ۸۴ است؛ انتخاباتی که مهرعلیزاده، مصطفی معین و مهدی کروبی از اردوگاه اصلاح‌طلبان وارد رقابت شده بودند.
از سوی دیگر بخشی از بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان هم با صندوق رای قهر کرده بودند. همین دو علت کافی بود تا انتخابات به دور دوم کشیده شود. اما دیگر دیر شده بود و حمایت بخشی از اصلاح‌طلبان از هاشمی‌رفسنجانی برابر موجی که احمدی‌نژاد در کنار امدادهای غیرغیبی داشت، کارساز نباشد تا شهردار تهران سکان دولت را در دست بگیرد.
در آن انتخابات مشارکت حدود ۶۲ درصد بود و نامزدهای اصلاح‌طلب مجموعا بیش از ۱۰ میلیون رای کسی کردند؛ مهدی کروبی کمی بیش از ۵ میلیون، مصطفی معین کمی بیش از ۴ میلیون و مهرعلیزاده کمی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار رای.
در حالی که اگر یک نفر از آنها تنها در انتخابات می‌ماند، می‌توانست از تقسیم شدن آرا جلوگیری کند و آن ۱۰ میلیون رای به سبد یک نفر برود و او باشد که با هاشمی‌رفسنجانی در دور دوم رقابت کند. اتفاقی که اگر رخ می‌داد احمدی‌نژاد هرگز به پاستور دسترسی پیدا نمی‌کرد.
حالا در این انتخابات مهرعلیزاده با یادآوری اتفاقات سال ۸۴ هشدار می‌دهد که اگر حمایت نباشد و قهر باشد، همان اتفاق ۱۶ سال پیش ممکن است رخ بدهد.
او در بخش دیگری از بیانیه‌اش نوشته که «بیایید دلخوری ها را کنار بگذاریم و تنها به آینده فکر کنیم، روزی که به خوبی در انتظار ماست. اینجا! دقیقا در همان لحظه تاریخی ایستاده‌ایم که نباید قهر کنیم، نباید یکدیگر را تنها بگذاریم، نباید ذهنمان را پر کنیم از کینه و غم، نباید فراموش کنیم که همیشه یک ملت بوده‌ایم».
اشاره مهرعلیزاده می‌تواند به عدم حمایت جبهه اصلاحات ایران از نامزدهای در صحنه باشد. این جبهه در بیانیه‌ای که پس از اعلام نظر شورای نگهبان درباره نامزدهای ریاست‌جمهوری منتشر کرد تاکید کرد که به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده از سوی شورای نگهبان هیچ نامزدی را برای معرفی به مردم ندارند. این جبهه از نمایندگان ۳۱ حزب و تشکل اصلاح‌طلب تشکیل شده که ۱۵ عضو حقیقی این جبهه را هم همین اعضای حقوقی تعیین می‌کنند.
حالا در آستانه انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، برخی از اصلاح‌طلبان به سه دسته تقسیم شده‌اند؛ برخی از آنها از مهرعلیزاده حمایت می‌کنند؛ برخی دیگر از همتی و دسته دیگری هم کلا نظاره‌گر هستند و رای نخواهند داد.
با توجه به ترکیب اردوگاه مقابل در انتخابات، و تعدد نامزدها و در صورتی که آنهایی که اعلام کرده‌اند پوششی نیستند و تا آخر در انتخابات هستند، سر حرفشان بایستند، می‌توان به غلبه بر هجمه تبلیغاتی آنها امیدوار بود؛ البته به شرط ائتلاف بین همتی و مهرعلیزاده و بخش مهمتر اینکه بدنه اجتماعی دلسرد و دلخور اصلاح‌طلبان پای کار بیایند و سر صندوق رای حاضر شوند. چنانکه با توجه به نظرسنجی‌های صورت گرفته که در دسترس هستند، میزان مشارکت بین ۳۵ تا ۴۰ درصد است که اگر این میزان به حدود ۶۰ درصد برسد قطعا روز انتخابات، روز آسانی برای اصولگرایان نخواهد بود و امکان دارد یا در همان مرحله اول کار را تمام کنند یا کار به دور دوم کشیده شود؛ با این وضعیت ابتکار عمل در دست بدنه اجتماعی اصلاح‌طلبان است؛ می‌توانند با تکرار تجربه ۸۴ همان ۸ سال رقم بخورد یا می‌توانند با تکرار‌تجربه دوم خرداد، در حالیکه همه ناطق را پیروز می‌دانستند، خاتمی را پیروز انتخابات کنند.

کارشکنی‌های صداوسیما
در دیگر اظهار نظر مهرعلیزاده در روز پنج‌شنبه، او در توییتی از جابجایی برنامه‌ی مناظره‌های نامزدهای ریاست‌جمهوری و همچنین عدم اطلاع دادن موضوع مناظره اول، از برگزار کنندگان به شدت انتقاد کرد.
این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در توییتی که در حساب شخصی خود منتشر کرده نوشته که «زمان ⁧‫مناظره‬⁩ را جا به‌جا می‌کنند. ۴۸ ساعت مانده به وقت مناظره علی‌رغم پیگیری‌های مکرر از اعلام موضوع مناظره طفره می‌روند!
‏آیا این کارها تکرار صحنه‌آرایی خطرناک نیست؟!
‏با این همه‌ تمهیدات از چه می‌ترسند؟
‏گمان مبر که به پایان رسید کار مغان
‏هزار بادهٔ ناخورده در رگ تاک است!».
مناظره‌های‌ انتخابات طبق آخرین تصمیمات کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری قرار است روزهای ۱۵، ۱۸ و ۲۱ خرداد ماه برگزار شود. پیش از این قرار بود که روزهای ۱۷، ۲۱ و ۲۵ خرداد برگزار شوند که به دلیل همزمانی با مسابقات تیم ملی فوتبال در چارچوب مقدماتی جام‌جهانی قطر، این روزها تغییر کرد؛ البته یک روز قبل از اعلام قطعی تغییرات، مدیر روابط عمومی صداوسیما تاکید داشت که زمان مناظره‌ها تغییر نخواهد کرد! حالا در حالی روزهای ‌برگزاری این مناظره‌ها تغییر کرده که هنوز لااقل در رسانه‌ها ساعت آن اعلام نشده است.
اما موضوعی که اعتراض مهرعلیزاده را در پی داشته، عدم اطلاع‌رسانی موضوع مناظره‌ها است؛ اقدامی که برای کسی باور پذیر نیست که صداوسیما در مورد برخی نامزدهای دیگر هم انجام داده باشد. حالا با این کارشکنی‌ها و دوپینگ‌های طرف مقابل باید منتظر ماند و دید که نامزدهای مغلوب دو دوره قبل در این برنامه‌ها چگونه ظاهر می‌شوند؛ هرچند که شایعاتی بود پیرامون تلاش برای‌ پخش ضبط شده مناظره‌ها، که ظاهرا به جایی نرسیده؛ هرچند نمی‌توان گفت کدام طیف دنبال چنین اقدامی بوده اما با دقت به قدرت کلام برخی نامزدها شاید بتوان حدس زد چه کسانی دنبال حذف مناظره‌های زنده بوده‌اند.

لینک خبر

به اشتراک بگذارید : | | |