برنامه تلویزیونی محسن مهرعلیزاده در شبکه خبر | دوشنبه 10 خرداد | پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن مهر علی زاده

شما اینجا هستید   |

  آخرین اخبار : برنامه تلویزیونی محسن مهرعلیزاده در شبکه خبر | دوشنبه ۱۰ خرداد

۱- چرا ریاست جمهوری؟ ایا تصدی مسئولیتهای دیگر برای خدمت به مردم برای شما امکان نداشت؟ چه توانایی های واقعی در خودتون دیدید که پا به این میدان گذاشتید؟

 • بخش بزرگی از مشکلات از سیاستهای کلان ملی است و موانع در راه انجام خدمت به مردم را با مشکل مواجه میسازد. دولت باید مسائل کلان را سر و سامان دهد. چون من تلاش جدی و برنامه منسجمی از دولتها در دو دهه گذشته ندیدم و نبود برنامه منسجم مانع از انجام فعالیتهای کارآمد در سطح خرد بود. از اینرو تصمیم گرفتم کاندید بشوم تا بر اساس تجربه عینی با مسائل جامعه به مقابله با چالشهای مهم جامعه بپردازم. نمونه های موارد مهم مرتبط با امور دولت که نابسامانی در جامعه ایجاد کرده و فعالیت در سطوح پائین جامعه را بیثمر نموده است عبارتند از:

۱- نبود الگوی حکمرانی مدون، علمی و عملیاتی دولت برای مقابله با چالشهای مهم جامعه

۲- نرخ تورم بالا و عدم ثبات در اقتصاد به دلیل کسری بودجه و مدیریت نادرست مالی و پولی کشور

۳- ایجاد یارانههای مختلف (ارز، انرژی، آب، …) که رانتجوئی را در اقتصاد و جامعه گسترش میدهد.

۴- دخالت دولت در همه بازارهای اقتصاد (بازارهای کالا، خدمات، مالی، سرمایه، کار و تجارت خارجی)

۵- مقررات اداری متعدد، زاید و متضاد برای اخذ مجوز جهت سرمایهگذاری که سبب ناامیدی کارآفرینان میشود.

۶- افزایش عدم قطعیت و ریسک در اقتصاد و زندگی مردم و عدم اطمینان مردم به آینده زندگی خود و سرنوشت کشور

 • معتقدم با شناخت واقعی و عینی از چالش های جامعه و آسیب های ناشی از ضعف دستگاه اجرائی کشور بهتر میتوانم در سطح بالای مدیریتی کشور در خدمت توسعه پایدار و شکوفائی جامعه باشم.

۲- اعضای کابینه خود را انتخاب کرده اید. الان اسامی چند نفر انتخاب شده را از شبکه خبر به مردم می گویید؟ ایا قبل از برگزاری انتخابات اسامی همه وزرا و معاونین را اعلام می کنید تا مردم با شناخت بیشتری از دولت آینده به شما رای دهند؟

 • درست آن است که مردم شناخت دقیقی از برنامه داشته باشند و به برنامه رای بدهند. از اینرو بنده برنامه مشخصی را براساس حکمرانی اقتصاد اجتماعی مردم تهیه کرده ام. در این برنامه اهداف کیفی و کمی برنامه در دوره ۴ ساله کاملا مشخص شده و در هر سال پیشرفت امور برنامه از طریق مردم و رسانه ها و سازمان های مردم نهاد قابل رصد و ارزیابی است. داشتن برنامه مشخص با اهداف معین و شفاف بسیار مهم است که باید به پیشگاه مردم ارایه گردد.
 • کشور ما افراد توانمند و آگاه به علم روز و دارای تجربه عملی و اجتماعی زیاد دارد. تعداد زیادی از آنها به دلیل پای بندی به اخلاق حرفه ای و صداقت درگیر مناقشات سیاسی نشده اند و ناامید از وضع موجود هستند. دعوت به همکاری این افراد سبب خواهد شد چرخه بسته مدیریت کشور باز شود و دولت و دستگاه اجرائی در دست یک عده شناخته شده نباشد و خون تازه در دستگاه اجرایی و دولت دمیده شود. دایره بسته چرخش مدیران در دولتهای مختلف در برنامه اینجانب باز خواهد شد و افراد متعهد، اخلاقمدار، باورمند به برنامه و احساس مسئولیت در قبال سرنوشت جامعه در کابینه حضور خواهند داشت.
 • اعضای کابینه بنده باید بر برنامه و حکمرانی مبتنی بر اقتصاد اجتماعی باور و اعتقاد داشته باشند. هرگز نمیخواهم یک شرکت سهامی با نمایندگان جناح های مختلف تشکیل بدهم. بلکه افراد توانمند، مسلط به کار، دارا بودن اخلاق حرفه ای، تلاشگر، صادق، متعهد و پاسخگو اعضای کابینه بنده را تشکیل میدهند.
 • من فکر میکم اجازه بدهیم افراد بعد از انتخاب رئیس جمهور معرفی شوند. ولی تاکید دارم برنامه دولت به درستی و کامل به مردم توضیح داده شود. باید بستری ایجاد کنیم که مردم به برنامه رای بدهند و این برنامه نیز قابل رصد شدن و ارزیابی باشد. بیان کلیات و شعارهای کلی هرگز نمیتواند برنامه باشد.

۳- مرکز آمار میزان تورم سالنه را در اردیبهشت امسال ۱۴ درصد اعلام کرد در همین ماه تورم نقطه به نقطه به ۶۴ ونه دهم درصد رسید اگر رئیس جمهور شدید شش ماه بعد و یک سال بعد این نرخ ها چقدر کاهش پیدا خواهد کرد؟

 • نرخ بالای تورم چالش بزرگ اقتصاد و دلیل عدم ثبات در قیمتها و اقتصاد است.
 • اولین اقدام بنده در همان روزهای اول دولت برای کنترل تورم به ترتیب زیر خواهد بود.

۱- اجرای درست و دقیق قانون هدفمندسازی یارانه های انرژی به مرحله اجرا در میآید. از محل یارانه ها انرژی در نظر دارم نزدیک به ۲۰۰ هزار میلیارد تومان برای جبران کسری بودجه تخصیص بدهم.

۲- اولویت بندی هزینه ها برای افزایش کارآیی هزینه کرد و بویژه سرعت بخشیدن به پروژه های ناتمام که در آستانه کامل شدن هستند.

۳- رفع موانع از ورود ارزهای صادراتی به کشور و ایجاد اطمینان در صادر کنندگان برای پاسداری از منافع آنها برای ایجاد تعادل بهینه در بازار ارز

۴- کاهش هزینه های شرکت های دولتی از طریق اصلاح نظام مدیریت در آن شرکتها و سودآور نمودن آن شرکت رها

۵- اصلاح نظام مالیاتی کشور برای حمایت از تولید و جلوگیری از سوداگری

۶- شفافیت در بودجه و هزینه کرد بودجه و تقویت نظارت اجتماعی بر بودجه دستگاههای اجرائی دولت

 • با اقدامات فوق بنده و همکاران بنده بر این باور هستیم که بتوانیم نرخ تورم در سال ۱۴۰۰ را به زیر %۲۵ کاهش بدهیم.
 • اقدامات در سال ۱۴۰۱ برای کاهش نرخ تورم به ترتیب زیر خواهد بود:

۱- افزایش درآمد دولت از طریق مالیات بر ارزش افزوده انرژی در پی هدفمندسازی یارانه انرژی

۲- اختصاص ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از محل منابع هدفمندسازی یارانه انرژی برای جبران کسری بودجه قبلی

۳- ایجاد تحول در ساختار بودجه دولت و تخصیص منابع براساس کارکرد و شاخصهای عملکرد موفق و حذف ساز و کار تخصیص بودجه بر مبنای هزینه کرد.

۴- ارایه تسهیلات ارزان به بخش خصوصی برای بهینه سازی و عرضه انرژی و تولید پراکنده انرژی از محل هدفمندسازی یارانه ها برای ایجاد تعادل بهینه انرژی

۵- کاهش هزینه های عمرانی و جاری انرژی در بودجه دولت به دلیل تقویت حضور بخش خصوصی در بخش انرژی

 • بر این باور هستیم با انجام اقدامات فوق بتوانیم نرخ تورم را در سال ۱۴۰۱ به حدود %۱۰ تا %۱۵ برسانیم.

۴- کنترل قیمت ها و مبارزه جدی با گرانفروشی از خواسته های اساسی مردم است رئیس جمهور فعلی در چند ماه اخیر چند بار در بیان بر مبارزه با گرانی و گران فروشی تاکیکرد اما عملا اتفاقی نیفتاد ایراد را و اشکال را در کجای کار می دانید و آن را چگونه حل می کنید تا مردم خیالشان از لحاظ گرانی های غیر معقول و گران فروشی در دولت شما راحت باشد؟

 • علت اصلی گرانی و افزایش قیمتها نرخ تورم بالا است که از افزایش بیرویه نقدینگی و نبود مدیریت کارآمد مالی و پولی در دولت ناشی میشود.
 • اگر بودجه دولت فاقد انضباط مالی باشد و مدیریت پولی جدا از مدیریت مالی نباشد افزایش قیمتها گریزناپذیر است.
 • متاسفانه دولت در مورد افزایش قیمتها آدرس غلط میدهد. نرخ تورم بالا و عدم ثبات در اقتصاد بطور طبیعی باعث گرانی و افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم میشود که مسبب آن ناکارآمدی سیاستهای دولت است.
 • فرافکنی دولت در زمینه افزایش قیمت ها و سلب مسئولیت خود سبب میشود اعتماد اجتماعی در جامعه تضعیف شود و کشمکش و تنش های بی مورد بین مردم و کسبه و تولید کنندگان افزایش یابد که به شکاف اجتماعی منجر میشود.
 • باید موضوع افزایش قیمت ها را براساس علم اقتصاد و قواعد و قانونمندی اقتصاد مورد بررسی قرار داد و از افزایش پرشتاب نقدینگی جلوگیری کرد که این امر فقط مسئولیت دولت است.
 • ایجاد رونق اقتصادی به همراه کاهش نرخ تورم به ایجاد تعادل در بازارها کمک میکند. این امر خود باعث تثبیت قیمتها میشود.
 • برنامه بنده در بخش اقتصاد دو جه مشخص دارد که خیال مردم را راحت خواهد کرد. دو وجه عبارتند از:

۱- کاهش نرخ تورم از طریق اصلاح بودجه و جلوگیری از افزایش بیرویه نقدینگی و حذف کسری بودجه

۲- پشتیبانی و تقویت نظارت اجتماعی (اتحادیه صنفی و اتاق بازرگانی) بر قیمت ها و عملکرد بازار

۵- بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری در کشور حدود ۱۰ درصد است در یک سال اول ریاست جمهوری خود، البته در صورت رای مردم به جنابعالی میزان بیکاری را چقدر کاهش خواهید داد با ایجاد اشتغال پایدار؟

 • راه حل اساسی برای بیکاری افزایش سرمایه گذاری است. متاسفانه نرخ بیکاری در بین جوانان با بازه سنی ۱۵-۲۴ و فارغ التحصیلان بیش از %۲۵ (طبق آمار رسمی) است.
 • متاسفانه منابع کشور به دلیل سیاست های نادرست به تحلیل رفته و تلفات و تخریب منابع در کشور بسیار زیاد است. لذا، احیای منابع تلف و تخریب شدن و بکارگیری آن برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال از طریق آن موضوع اصلی برنامه اینجانب است. برنامه اینجانب در یک سال اول (نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱) برای ایجاد اشتغال به ترتیب زیر می باشد:

۱- هدفمندسازی یارانه انرژی در صنایع بشدت انرژی بر فوری انجام میگیرد.

۲- در نیمسال اول ۱۴۰۰مبلغ معادل ۹۰۰ میلیون یورو از محل منابع یارانه انرژی صنایع به ارایه تسهیلات ارزان برای بهینه سازی انرژی و آب تخصیص داده میشود.

۳- در سال ۱۴۰۱ مبلغی معادل ۱۵۶۱ میلیون یورو از محل منابع هدفمندسازی یارانه انرژی به ارایه تسهیلات ارزان به بخش خصوصی برای تولید با بازده بالا تخصیص پیدا میکند.

۴- به بخش خصوصی اجازه داده میشود انرژی صرفه جویی شده در اثر سرمایهگذاری برای بهینه سازی را صادر کنند. چون اختلاف قیمت انرژی بین بازار داخلی و جهانی زیاد است سرمایه گذاری برای صرفه جوئی انرژی جذابیت بسیار بالا پیدا میکند.

۵- چون سرمایه گذاری برای بهینه سازی انرژی و آب جذابیت اقتصادی بالایی پیدا میکند و تسهیلات ارزان در اختیار بخش خصوصی قرار میگیرد. هدایت سرمایه خصوصی و سرگردان به طرف طرح های بهینه سازی انرژی و آب به سرعت انجام میگیرد.

۶- جمع سرمایه گذاری از طریق ارایه تسهیلات و سرمایه خصوصی بالغ بر ۴/۱ میلیارد یورو خواهد بود. این حجم از سرمایه گذاری تا پایان سال ۱۴۰۱ بیش از ۶۲ هزار شغل جدید و مستقیم ایجاد میکند.

۷- به دلیل سرمایهگذاری بیشتر از۴/۱ میلیارد یورو در یک سال و نیم و خروج اقتصاد از رکود سرمایه گذاری غیرمستقیم و فعال شدن واحدهای تولیدی شغل غیرمستقیم نیز ایجاد میشود که بیش از ۸۳۰ هزار شغل غیر مستقیم شکل میگیرد. بنابراین، از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۱ به میزان ۹۰۰ هزار شغل جدید را میتوان انتظار داشت.

۸- از محل هدفمندسازی یارانه انرژی بیش از ۷۵ میلیون یورو برای توسعه پژوهش، دانش فنی و فناوری تخصیص داده میشود. به این ترتیب بیش از ۹۰۰ شغل جدید با سطح دانش و تخصص بسیار بالا شکل میگیرد.

۶- خرید مسکن به ویژه در یکی دو سال اخیر از دسترس اکثر مردم دور شده و پرداخت اجاره بها هم بسیار دشوار شده است یک سال بعد از انتخاب احتمالی شما به ریاست جمهوری، وضع بازار مسکن چه تفاوت محسوسی با اوضاع کنونی خواهد داشت تا امید به خانه دار شدن در دل مردم دوباره پدیدار شود؟

 • مشکل خرید مسکن ناشی از دو عام مهم است:

اول نرخ تورم بالا باعث بالا رفتن ارزش دارائیها، زمین و مسکن میشود.

دوم قدرت خرید مردم بشدت کاهش پیدا میکند. برای مثال، قدرت خرید مردم در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۳ به اندازه %۳۳ کاهش پیدا کرده است. ولی متوسط قیمت مسکن در دوره ۶ ساله بیش از ۳ برابر شده است. پس کنترل نرخ تورم یک راه حل اساسی برای جلوگیری از افزایش قیمت مسکن است و مانع از کاهش قدرت خرید مردم خواهد بود.

 • به دلیل ارایه تسهیلات ارزان به بخش خصوصی برای بهینه سازی و افزایش جذابیت سرمایه گذاری در تولید و بهینه-سازی، سرمایه و نقدینگی خصوصی از زمین خارج و به سمت تولید حرکت میکند و این امر به عرضه بیشتر مسکن و کاهش اجاره بها کمک خواهد کرد.
 • از محل هدفمندسازی یارانه های انرژی از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا انتهای ۱۴۰۱ مبلغی معادل ۲۲ هزار میلیارد تومان (معادل ۷۵۰ میلیون یورو) تسهیلات ارزان مسکن به خانواده های فاقد مسکن و زیر خط فقر اختصاص داده میشد.

۷- شمار زیادی از مردم در تماس با شبکه خبر پیشنهاد کرده اند هیئتی مستقل و نخبگانی دانشگاهی کارشناسی برای نظارت بر وعده های نامزدها تشکیل شود و بعد از یک سال به مردم گزارش دهد که کدام وعده نامزد رئیس جمهور شده محقق شده و کدام وعده ها تحقق نیافته است. با تشکیل این هیئت موافقید نتایج بررسی هایش را می پذیرید و به آن تمکین میکنید؟

 • من در برنامه خود اهداف کیفی و کمی مشخص در مورد حل مشکلات مردم ارائه کرده ام تا برنامه من قابل رصد کردن و ارزیابی باشد.
 • پشتیبانی از تشکل های اجتماعی و سازمانهای مردم نهاد و شفافسازی عملکرد دولت در برنامه من بطور مشخص مورد تاکید قرار گرفته است.
 • تقویت نظارت اجتماعی بر عملکرد دولت و پاسخگوئی دولت در قبال عملکرد خود رکن اساسی و مهم برنامه من است که بطور مشخص بر آن تاکید شده است.

۸- جمع زیادی از مردم در یکی دو سال اخیر با تشویق مسئولین بورس و برخی مسئولین دولتی به بازار بورس ورود کردند اما بازار سرمایه به خصوص درچند ماه اخیر وضع خوبی ندارد! بازار بورس ماه بعد از انتخاب شما ریاست جمهوری چه تفاوت محسوسی با وضع کنونی خواهد داشت؟

 • دخالت دولت در بازارها و از جمله بازار سرمایه (بورس) مهمترین دلیل آشفتگی بازار بورس و آسیب بر مردم بوده است. بسیاری از متخصصان از همان ابتدا به دولت هشدار میدادند که دخالت دولت در بازار بورس یک فاجعه است. از هرگونه دخالت دولت در بازارهای کشور جلوگیری خواهم کرد و نظارت دولت و تشکل های اجتماعی بر شفافیت در اقتصاد و بازارها، از جمله بورس، تقویت خواهند شد.
 • بازار بورس را به یک نهاد حرفه ای و مستقل از هرگونه دخالت دولت یا شرکهای دولتی و انحصاری تبدیل خواهم کرد و این امر در اولویت برنامه من است.
 • تلاش خواهم کرد براساس بررسی و تحلیل علمی بازار بورس و به روشهای ممکن زیان وارده به اقشار کم درآمد جبران شود.

۹- آسیب شناسی واقعیات سالهای اخیر نشان می دهد بسنده کردن مقامات به گزارش های مکتوب، آنها را عملا از درک زندگی مردم دور کرده. در طول دوران ریاست جمهوری، آیا به میان مردم در شهر و روستا و خیابان و بازار خواهید رفت حاضرید هر سه ماه به سه ماه در دیدار با جمعی از مردم حرف های آنان را بشنوید و پاسخ دهید و شبکه خبر هم زنده این دیدار را پخش کند؟

 • دیدار با مردم و بررسی مطالبات مردم وظیفه و مسئولیت دولتمردان خواهد بود.
 • پشتیبانی و تقویت مطالبه گری مردم از دولت برای اجرای برنامه از اهم مواد برنامه من است.
 • پاسخگوئی به مطالبات مردم و تشکلهای اجتماعی و از طریق شبکه خبر زنده را مسئولیت خود و همکارانم در دولت میدانم و برای این کار آمادگی دارم.

۱۰- مافیای واردات عملا مانع رشد ظرفیتهای داخلی است. چقدر از این مافیای پیچیده و سیستم عملکردش شناخت دارید؟ چگونه با این غول پنهان و پیدا مبارزه خواهید کرد؟

 • اگر زمینه برای شکل گیری مافیا وجود داشته باشد حتما مافیا سازمان پیدا میکند. موارد زیر اصول مبارزه بنده با مافیا را شکل میدهد:

۱- حذف رانتها از طریق هدفمندسازی یارانه ها (ارز، انرژی، ..)

۲- شفافسازی عملکرد دولت و مدیران دولتی و تسهیل دسترسی آحاد مردم و تشکلهای مدنی و اجتماعی به اطلاعات در مورد عملکرد دولت و تخصیص منابع دولتی و عمومی

۳- مبازره جدی با هرگونه انحصار در بازارهای کشور

۴- پشتیبانی و تقویت نظارت اجتماعی بر عملکرد دستگاه های دولتی در سطوح مختلف

۵- تقویت قانونگرایی و پایبندی به قانون در سطوح مختلف دستگاههای اجرائی دولت

۱۱-   بهبود معیشت مردم را با چه برنامه زمانبندی شده پیگیری خواهید کرد نتایج این برنامه چه زمانی در زندگی روزمره مردم محسوس خواهد شد؟

 • کاهش نرخ تورم و جلوگیری از کاهش قدرت خرید مردم از طریق کنترل نقدینگی
 • سرمایه گذاری برای اصلاح و تقویت نظام تامین اجتماعی در ۶ ماه اول دولت
 • تخصیص ۵/۹۴ هزار میلیارد تومان (معادل ۲/۳ میلیارد یورو) از مهر ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۱ برای افزایش حقوق خانوارهای زیر خط فقر و ارتقای درآمد واقعی خانوارهای ۵ دهک پائین جامعه. البته تخصیص این منابع در سالهای بعد افزایش خواهد داشت.
 • تخصیص ۸۱ هزار میلیارد تومان (معادل ۷/۲ میلیارد یورو) برای پوشش کامل هزینه­های بهداشت ۵۰% خانوارها (۵ دهک پائین جامعه) از محل منابع هدفمندسازی یارانه انرژی در دوره مهر ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۱ و افزایش آن در دوره­ های بعد
 • تخصیص ۱۳/۵ هزار میلیارد تومان (معادل ۴۵۰ میلیون یورو) برای پوشش کامل هزینه آموزش خانوارها از محل منابع هدفمندسازی یارانه انرژی در دوره مهر ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۱
 • تخصیص ۱۳/۵ هزار میلیارد تومان (معادل ۴۵۰ میلیون یورو) اضافی برای حقوق بیکاری به خانوارهای بیکار از محل منابع هدفمندسازی یارانه انرژی در دوره مهر ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۱
 • ارایه تسهیلات ارزان مسکن به میزان ۲۲ هزار میلیارد تومان (معادل ۷۵۰ میلیون یورو) برای خانوارهای کم­ درآمد فاقد مسکن از محل منابع هدفمندسازی یارانه انرژی در دوره مهر ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۱

۱۲- مبارزه با اژدهای هفت سر فساد از خواسته­ های اصلی مردم است. گفته می­شود اگر دستگاه های اجرایی دقیق و با هوشیاری عمل کنند بسیاری از فسادها اصولاً شکل نمی­گیرد و کار به دستگاه قضا کشیده نمی­شود برای رصد دقیق و عکس ­العمل به موقع و قاطع در مقابل فساد موجود و جلوگیری از شکل­گیری سلول‌های حدید فساد چه برنامه‌ای دارید؟

 • منشای فساد در جامعه زمینه رانت در اقتصاد و جامعه است. از بین بردن منشای فساد اولویت اول من است.
 • حذف رانت مربوط به دخالت دولت در بازارهای مختلف اقتصاد (ارز، انرژی، کالا، واردات، صادرات) و گمرک
 • اصلاح مقررات اضافی و بیمورد که به امضاهای طلائی منجر می­شود.
 • انتصاب مدیران دولتی براساس صلاحیت حرفه­ای، سابقه حرف ه­ای مشخص، شایستگی و باورمند به برنامه مبتنی بر اقتصاد اجتماعی
 • شفاف­سازی عملکرد دستگاههای اجرائی دولت و تسهیل دسترسی مردم و تشکلهای اجتماعی به اطلاعات در مورد عملکرد دستگاههای اجرائی دولت
 • پشتیبانی و تقویت نظارت اجتماعی بر عملکرد دستگاه­های اجرائی دولت و تخصیص منابع مالی دولت

۱۳- چگونگی و سطح زندگی مقامات برای مردم مهم است امام خمینی و رهبر معظم انقلاب بارها بر پرهیز مسئولان از اشرافی­گری و ساده ­زیست بودن آنها تاکید کردند زندگی شما در حال حاضر در چه سطحی است مثل عامه مردم طبقه متوسط یا مرفه؟ رئیس جمهور شدید حاضرید سطح زندگی خود را ،حداکثر در سطح زندگی قشر متوسط قرار دهید؟

 • زندگی بنده در حد متوسط جامعه است و جزو اقشار متوسط باقی خواهم ماند.

۱۴- مردم به تغییر وضع زندگی اعضای خانواده و اطرافیان مقامات خیلی حساس هستند الان جنابعالی چند فرزند دارید فرزندان و  همسر محترم مشغول چه کاری هستند برادران و خواهران شما کجا شاغل­اند چگونه به مردم اطمینان می­دهید اعضای خانواده و اطرافیان بعد از رئیس جمهور شدن شما وضع زندگیشان فرق نکند؟

 • فرزندان و شغلهای آنها (آقای مهرعللیزاده پاسخ دهند)
 • شفافیت و تقویت نظارت اجتماعی بر عملکرد رئیس جمهور و اعضای کابینه دولت می­تواند به مردم اطمینان دهد.

۱۵- فعالان تولید غالباً از مقررات دست و پا گیر و کمبود حمایت دولت­ها گله مندند در این زمینه چه برنامه عملیاتی و قابل اجرا برای رونق تولید و رفع موانع تولید دارید؟

 • جلوگیری از دخالت دولت در بازارهای اقتصاد و مبارزه با هرگونه انحصارات دولتی و شبه ­دولتی
 • اصلاح مقررات و رفع موانع اداری برای سرمایه­ گذاری و تولید
 • شتاب­بشخیدن به ارائه مجوزها برای سرمایه­ گذاری در تولید
 • تعیین شفاف اولویتها و مزیت های نسبی مناطق کشور برای انواع فعالیت ها و تسهیل اخذ مجوزهای لازم و ارایه اطلاعات مربوط به طرحهای با اولویت به همه سرمایه­کذاران بطور شفاف و یکسان

۱۶- جوانان با مشکلات متعددی درگیرند بیکاری حتی در میان فارغ التحصیلان, بالا رفتن سن ازدواج, استفاده نکردن از آنها در پست های مدیریتی و مسئولیت ها و مسائل دیگر… آیا مشکلات جوانان را به طور ویژه بررسی و آسیب شناسی کرده‌اید راه حلهای قابل اجرای شما برای کاهش این مشکلات در مدتی معقول چیست؟

 • مهمترین مشکل جوانان بیکاری و ناامیدی اجتماعی و عدم قطعیت زندگی است.
 • ایجاد اشتغال جدید به میزان قریب یک میلیون نفر در سال اولین گام برای حل مشکلات جوانان است.
 • پشتیبانی از شکل ­گیری شرکتهای کوچک توسط جوانان
 • پشتیبانی و حمایت از تقویت توانمندی و مهارت­اندوزی جوانان برای قبول مسئولیت در جامعه
 • ایجاد ثبات در اقتصاد از طریق کنترل نرخ تورم برای از بین بردن عدم ­قطعیت در زندگی و آینده جوانان
 • پشتیبانی از تشکلهای اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و سیاسی که توسط جوانان ایجاد می­ شود و حمایت از فعالیت جوانان در امور جامعه و تقویت مشارکت آنها در امور اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی
 • پشتیبانی و تقویت اندیشه­ ورزی، آزادی بیان، آزادی های اجتماعی و سیاسی جوانان و پاسداری از حقوق شهروندی جوانان

۱۷- ورود به حاشیه‌ها و بگومگوهای مقامات از جمله دلخوری­های مردم است خودتان و کابینه و اطرافیان سیاسی را چقدر و چگونه کنترل می­کنید تا در هیچ شرایطی وارد اینگونه حاشیه ­ها نشوید و نشوند حتی اگر رقبا و شاید هم رفقا شما را تحریک به واکنش و حاشیه‌سازی کنند؟

 • فعالیت بنده و همکارانم در کابینه براساس یک برنامه مدون و مشخص خواهد بود و برای اجرای دقیق برنامه کارهای بزرگی باید انجام بدهیم. در این حالت فرصت برای پرداختن به حاشیه وجود نخواهد داشت.
 • تعیین اهداف کمی برنامه و تدوین شاخصها برای ارزیابی عملکرد دولت سبب خواهد شد همه به اجرای برنامه برای مقابله با چالشهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی متمرکز شویم و فرصتی برای درگیر شدن در حاشیه وجود نخواهد داشت.
 • اعتقاد دارم اگر ما بر اجرای دقیق برنامه و حل چالش های مردم متمرکز شویم و مردم نیز دستاوردها را لمس کنند خود مردم و تشکلهای اجتماعی به مقابله با حاشیه­ها و تحریک رقبا خواهند پرداخت.
 • اجرای دقیق برنامه، تحقق دستاوردها و ملموس بودن آنها در زندگی مردم مهمتری راه­حل برای مقابله با حاشیه ­ها است.

۱۸- پیشرفت علمی کشور ادامه دارد اما شتاب ان کمتر از سه دهه گذشته شده است برای افزایش شتاب پیشرفت علمی کشور چه برنامه عملیاتی دارید ؟

 • اصلاح نظام آموزش عالی کشور و نوسازی معیارهای آموزش عالی، پژوهش و فناوری
 • تعریف جدید از ماموریت دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی در راستای تقویت علم و دانش
 • تفویض اختیارات به دانشگاهها در قبال پاسخگوئی اکید آنها نسبت به ماموریت خود
 • مبارزه با سوء و ضعف مدیریت در دانشگاهها و به رسمیت شناختن و احترام به آزادی آکادمیک در آموزش عالی و مقابله با هرگونه برخورد تشکیلاتی و جناحی در دانشگاهها با اساتید و دانشجویان
 • جلوگیری از تبدیل دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده­های دانشگاه­ها به محل شرکت­های خصوصی تحت هر عنوان یا عناوین به اصطلاح مراکز فناوری
 • حمایت جدی از کیفیت آموزش عالی و پژوهش بنیادی در دانشگاهها و پژوهش کاربردی در پژوهشکده ­ها و مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها
 • پشتیبانی از فعالیت شرکتهای دانش ­بنیان در مراکز رشد دانشگاه ها و پارکهای علم و فناوری
 • ایجاد نظام نوآوری فراگیر در نظام آموزش عالی
 • پشتیبانی از تجاری­ سازی فناوری و کاربرد آن در جامعه از طریق شرکت­های دانش ­بنیان و پارکهای علم و فناوری
 • تقویت ارتباط بین پژوهشکده­ ها، مراکز تحقیقاتی و پارک های علم و فناوری با مسائل جامعه و اولویت دادن به کارهای تحقیقاتی بر مقابله با چالش های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور
 • پشتیبانی از ارتباطات بین ­المللی دانشگاه ها، پژوهشکده ­ها، مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها و شرکت های بین ­المللی برای مبادله دانش، اطلاعات، فناوری و مشارکت در اجرای پروژه­های بین ­المللی

۱۹- مهمترین ویژگی مثبت شخصیتی و رفتاری شما و مهمترین نقطه ضعفی که دارید والان  به مردم قول می دهید برطرف کنید ؟

مهمترین ویژگی مثبت:

 • پای­بندی به اخلاق، اخلاق حرفه ای و تعهدات اجتماعی
 • استقلال رای، احترام به همه افراد و دوری از کینه­ ورزی
 • مسئولیت ­پذیری و پاسخگوئی نسبت به عمل خود
 • قاطعیت و پیگیری مستمر کارهای در حال انجام
 • تسامح، مدارا، احترام به نظرات دیگران و پرهیز از برخورد خشونت ­آمیز
 • احترام به اشخاص متعهد، دانا، توانمند، کارآمد و مسلط به موضوع، ازاد اندیش و پاسخگو

مهمترین نقطه ضعف:

 • غیرمنعطف بودن در مقابله با محفل­ گرایی و جناح ­بندی
 • سهم بالای کار و فعالیت اجتماعی در زندگی و تحت ­الشعاع قرار گرفتن زندگی شخصی

۲۰- اگر حرف ناگفته ای با مردم دارید بیان کنید:

من از مردم بزرگوار ایران تقاضا دارم به برنامه­ های کاندیداها خیلی دقیق توجه بفرمایند و برنامه­ های عملیاتی و واقعی مبتنی بر تحلیل دقیق از اوضاع کشور مطالبه کنند. شعارزدگی را نفی نمایند و از کاندیداها برنامه دقیق با اهداف کمی مبتنی بر علم و دانائی و با استفاده از تجربه جامعه بشری در مورد حکمرانی خوب مطالبه نمایند. کشور ما در مرحله­ای است که مقابله جدی و عملی با چالشهای بزرگ و کار و تلاش را از ما می­طلبد.

به اشتراک بگذارید : | | |