گفت و گو نیوز: استقرار دولت سوم خاتمی | پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن مهر علی زاده

شما اینجا هستید   |

شعارش استقرار دولت سوم خاتمی است؛‌ اهل مراغه است و هم دانشگاهی مهدی باکری در دانشگاه تبریز؛ کسی شاید فکر نمی‌کرد شورای نگهبان، علی لاریجانی و اسحاق جهانگیری را برای ریاست‌جمهوری رد صلاحیت کند؛ و در عین حال محسن مهرعلیزاده را تایید صلاحیت کند. نامزدی که سال ۸۴ پا به میدان رقابت نهاده بود حالا ۱۶ سال بعد با نگاهی متفاوت وارد رقابت‌های انتخابات ریاست‌ جمهوری شده است.

جبهه اصلاحات ایران اعلام کرده که از هیچ کاندیدایی حمایت نمی‌کند اما برخی از اصلاح‌طلبان بر این عقیده‌اند که می‌توان در این وضعیت از محسن مهرعلیزاده که سابقه اصلاح‌طلبی هم دارد حمایت کرد و بازی را به رقیب واگذار نکرد. با این وجود اما هنوز موضع مشخصی از سوی اصلاح‌طلبان گفته نشده و فعلا او در این میدان بدون حمایت اصلاح‌طلبان است.

محسن مهرعلیزاده متولد ۱۳۳۵ در شهر مراغه است؛‌ او سال ۱۳۵۳ وارد دانشگاه تبریز شد و به تحصیل در رشته مهندسی مکانیک پرداخت. سال ۵۷ و پس از پایان دوره لیسانس، به مقطع فوق لیسانس رفت و در همان دانشگاه تبریز و در همان رشته مدرک خود را گرفت. مهرعلیزاده سال‌ها بعد در سال ۸۸، دکترای خود را در رشته مدیریت مالی از دانشگاه تهران دریافت کرد.

مهرعلیزاده سابقه حضور در سپاه را هم دارد؛‌ سال ۱۳۵۷ در مراغه، کمیته انقلاب اسلامی را تشکیل داد و از ۵۸ تا ۶۰ فرمانده سپاه پاسداران ناحیه شهرستان مراغه بود. از سال ۶۰ وارد حوزه‌ی تحصیلی‌اش یعنی صنعت خودرو شد؛‌ در شرکت‌هایی مانند شهاب‌خودرو، سایپا و گروه خودرو سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در جایگاه‌های مدیریتی تکیه زد و سال ۶۴ تا ۶۹ معاون وزارت صنایع سنگین در زمان وزارت بهزاد نبوی در دولت میرحسین موسوی شد.

او در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان عمران کیش شد که منطقه آزاد کیش و هواپیمایی کیش‌ایر از یادگارهای مهرعلیزاده در کیش است.

سال‌های ۷۲ تا ۷۴ معاون سازمان انرژی اتمی در امور نیروگاه‌ها بود؛ این سمت شاید یکی از مهمترین سمت‌های مهرعلیزاده در طول دوران مدیریتی‌اش باشد. او پس از نزدیک به ۱۴-۱۵ سال که از انقلاب گذشته بود، مسئولیت اصلی را برای برنامه‌ریزی آغاز دوباره نیروگاه هسته‌ای بوشهر برعهده داشت.

خودش در این باره می‌گوید:‌ قبل از آن به هر حال نظام دلش می‌خواست كه فعالیت را شروع كند ولی بسیار بسیار درگیر فعالیت‌های اجرایی جنگ بود، آن سال‌ها یعنی بعد از سال ۶۸ كه جنگ تمام شد بعدش به این فكر افتادند كه این كار انجام شود منتهی رفت و آمدهای در حد دیپلمات، كه یادم هم می‌آید آن زمان آقای حسن روحانی هم دبیر شورای عالی امنیت ملی بودند. اتفاقا آن زمان ایشان هم خودشان پیگیری می‌كردند. آن موقع در همین رفت و آمدها و دیپلمات‌ها می‌خواستند آلمانی‌ها را راضی كنند تا نیروگاه اتمی بوشهر را كه از فردای انقلاب رها كرده بودند و رفته بودند بیایند و دوباره بسازند. آن زمان یادم است كه نزدیك به ۶.۵ میلیارد مارک پول داده بودند و قرارداد نیز برای قبل از انقلاب و زمان شاه بود كه بعد از انقلاب یعنی فردای انقلاب رها كرده بودند و رفته بودند. حتی در چند مقطع كه امكان ایجاد شده بود كه این‌ها استیم ژنراتورها و آن به اصطلاح ری‌اكتور كره را تحویل بدهند تحویل نداده بودند و نشده بود و بعدا هم گفته بودند كه تحریم است و آمریكا اجازه نمی‌دهد».

او ادامه می‌دهد که «ما آمدیم برنامه‌ریزی كردیم و دیدیم كه طرف آلمانی زیر بار نمی‌رود. یكی زیمنس بود كه باید این كار را انجام می‌داد، اما آن ها زیر بار نمی‌رفتند و انجام نمی‌دادند. اخطار دادیم و صحبت كردیم و دیدیم كه باز می‌روند تو فضای پچ پچ و آرام حرف بزن و آمریكا می‌فهمد».

مهرعلیزاده روایت می‌کند که وقتی از آلمان‌ها ناامید شد، در آن سال‌های پس از فروپاشی شوروی، به سراغ دانشمندان روس رفتند:‌ «با روس‌ها صحبت كردیم و چند صد نفر از كارشناسان آن‌ها را مستقر كردیم. یک سال و دو سال بعد از فروپاشی بود و می‌آمدند كار كنند. آن‌ها را به منطقه آوردیم و مطالعه كردند و گفتند ما می‌توانیم تبدیل كنیم».

او سال‌های ۷۶ تا ۸۰ استاندار خراسان بود؛ آن زمان خراسان به سه استان دیگر تقسیم نشده بود؛ مدیریت این استان مشکلات زیادی داشت؛ ‌از یک سو پرجمعیت بود و ۱۰ درصد جمعیت وقت کشور را در خود جای داده بود؛ از سوی دیگر پهناور بود و ۲۰درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شد و اشراف به هر لحاظی بر آن دشوار بود؛ و مهمتر اینکه از دو سمت شرق و شمال استان مرزی محسوب می‌شد؛ از شرق با افغانستان و از شمال ترکمنستان؛ مرزهایی که به خودی خود هر کدام مشکلات فراوانی برای مدیریت دارند. اما مهرعلیزاده توانست این استان را ۴ سال مدیریت کند؛ به خصوص اینکه خراسان سال ۷۲ اعتراضات سختی را پشت سر گذاشته بود و جو استان آنچنان مطلوب نبود.

خاتمی با پیروزی در دور دوم ریاست‌جمهوری، او را به تهران فراخواند و برایش حکم معاونت رییس‌جمهوری و ریاست سازمان تربیت بدنی را صادر کرد. او ۴ سال هم در این سمت ماند. همزمان با روزهای پایانی دولت خاتمی، او برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۸۴ در کنار نامزدهای دیگر اصلاح‌طلبان نام‌نویسی کرد و همراه معین رد صلاحیت شدند ولی با حکم حکومتی رهبری تایید شدند. او در اینباره می‌گوید که با اینکه رد صلاحیتش را ناحق می‌دانسته هیچ نامه و اعتراضی نکرده بود: « من نه نامه‌ای نوشتم و نه اعتراضی كردم و همان شب ساعت ۷، ۸ شب بود كه اعلام كردند ما آن شب به عنوان این كه آخرین شام را داریم (واقعا در ستاد استاندارد غدایمان نان و پنیر بود كه می‌خوردیم) یكی از آقایان بانی شد و غذا نیز آوردند و تا ساعت ۱۱-۱۲ هم خوردیم و بعد هم بسیار راحت آن شب خوابیدیم و بعد از دو روز دیدیم كه نه، متوجه نامه جناب آقای حداد عادل به آقا كه خدمت آقا رسیده بود و همچنین دستور آقا شدیم و بعد هم دوباره چراغ‌ها را روشن كردیم و مشغول فعالیت شدیم». او در انتخابات ماند و با یک میلیون و ۲۸۸ هزار رای کنار رفت.

پس از آن در ۸ سال دوره احمدی‌نژاد مدیریت کلان کشور نداشت و ۸۴ تا ۸۸ رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر بود.

او درباره حوادث پس از انخابات ۸۸ می‌گوید:‌ « باید سرفرصت و كارشناسی لحظه لحظه اتفاقات ۸۸ را با دقت و كارشناسی كنار هم بگذارند و بگویند اگر فلان كس، فلان موضع را در فلان جا گرفت….من نمی‌خواهم به این مسائل بپردازم زیرا حادثه تلخی برای نظام بود و آثارش را هنوز هم می‌بینیم. بالاخره یك نفر سخنرانی كرد و یك اصطلاحی را به كار برد كه آن اصطلاح همه را به هم ریخت و دوباره موجی را ایجاد كرد. شاید افرادی كه آن موج را ایجاد كردند و فردی كه به خاطر او این موج ایجاد می‌شد خیلی با این موج موافق نبودند و اصلا این موج غیرقابل كنترل در ازای اعتراض به حرفی بود كه زده شد».

نام او برای انتخابات سال ۹۲ هم مطرح شد که از بین مهرعلیزاده، عارف و جهانگیری، عارف گزینه نهایی شد که نهایتا عارف به نفع روحانی کنار رفت. مهرعلیزاده سال ۹۶ استاندار استان اصفهان شد و پس از یک سال با اجرایی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان از سمت خود استعفا داد.

حالا او با این سوابق برای انتخابات ریاست‌جمهوری نام‌نویسی کرده و باید دید که در مناظره‌ها و کارزار انتخابات چه می‌کند. واکنش های او در مواجهه با رییسی و جلیلی حکایت از آن دارد که تسلیم فشارها و هیاهو نخواهد شد و همانند خاتمی در کنار ملت ایستاده و خواهد ایستاد.

لینک خبر

به اشتراک بگذارید : | | |