برخورد با افشا کننده فساد، از علائم فساد سیستماتیک است | پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن مهر علی زاده

شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : برخورد با افشا کننده فساد، از علائم فساد سیستماتیک است

معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات، عدم شفافیت را معضلی بزرگ برشمرد و گفت: به دلیل وجود مشکلات عدیده در سیستم مالی شهرداری تهران که ناشی از عدم شفافیت می باشد نیازمند طراحی فرایندی هستیم که در مسیر ایجاد شفافیت مالی شهرداری و همچنین نظارت کامل مردم بر فرایندها،مثمرثمر واقع باشد.

دکتر مهرعلیزاده که در نشست «شورای پاک» در جمع دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی(ره) حضور یافته بود با تقسیم بندی فساد به سه دسته «خرد»، «کلان» و «سیستماتیک»، فساد سیستماتیک را وحشتناک توصیف کرد و گفت: یکی از علائم وجود فساد سیستماتیک در یک نهاد،برخورد و زندانی نمودن فاش کننده فساد به جای برخورد با عاملان فساد است.

مهرعلیزاده تاکید کرد: خطر بزرگ آنست که با گسترش فسادهای کلان و اختلاس های نجومی،تفکر نسل جدید نسبت به فساد و پاکدستی،دچار تغییر شود.

وی عدم شفافیت را معضلی بزرگ برشمرد و گفت: به دلیل وجود مشکلات عدیده در سیستم مالی شهرداری تهران که ناشی از عدم شفافیت می باشد نیازمند طراحی فرایندی هستیم که در مسیر ایجاد شفافیت مالی شهرداری و همچنین نظارت کامل مردم بر فرایندها،مثمرثمر واقع باشد. با وجود اینکه گردش مالی شهرداری تهران،در حد و اندازه چند وزارتخانه است ولی نظارت صحیح و حسابگرانه بر عملکرد شهرداری وجود ندارد. وی منظور از شفافیت را تبیین درست وظایف،تشریح وظایف و حقوق متقابل، و ارائه گزارش عملکرد بیان کرد و ادامه داد: سوال مهمی که مطرح است آنست که واقعا چه وضعیتی در شورای شهر حاکم است که پس از ارائه طرحی برای تبیین نظارت گسترده بر شهرداری،در عرض چند روز،یازده نفر از ارائه دهندگان طرح،امضای خود را پس می گیرند.

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با بیان این موضوع که عدم شفافیت، به جرم علنی منتهی می شود گفت: جرم علنی یعنی فروش تراکم اضافی با قیمت نامتناسب در ایام منتهی به انتخابات ریاست جمهوری سال۱۳۹۲٫واقعا شورای شهر نسبت به این جرم علنی،چه اقدامی انجام داده است؟

دکتر مهرعلیزاده لزوم تشکیل نهادی همچون دیوان محاسبات شهری را یادآور شد و گفت: وقتی مشخص شده است که شهرداری تهران،از عملکرد مالی خود به شورا گزارشی ارائه نداده است باید موضوع حسابرسی را به طور واقعی پیگیری کرد چراکه هزینه های شهرداری تهران برای احداث پروژه های عمرانی در قیاس با کلان شهرهای دیگر در خارج از کشور،نمود علنی و عینی اسراف و تبذیر است

مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی در مورد ضمانت اجرای اصلاح طلبان برای پیگیری موضوع شفاف سازی و مبارزه با فساد چیست گفت: تعهد اصلاح طلبان برای آنکه نسبت به تخلفات شهرداری،سکوت نکنند سوابق پاکدستی آنان در دولت اصلاحات است. علاوه بر پاکدستی و تخصص،اصلاح طلبی و باور به آرمان اصلاحات،ملاک قرار گرفتن در لیست اصلاح طلبان است. با حضور جوانان و بانوان در لیست اصلاح طلبان،از روح محافظه کاری در شورا کاسته می شود و روح ابتکار عمل،نوگرایی و زیبایی شناسی،ارتقا خواهد یافت.

وی در پایان با تاکید مجدد بر اهمیت کرامت انسان ها گفت: اگر بتوانیم انسان محوری و توجه به کرامت شهروندان را در برنامه های شهری حاکم کنیم بسیاری از مسائل، حل شده و شهری آرام و زیبا را شاهد خواهیم بود.

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |