مهرعلیزاده: هدف نهایی ما حضور کشتی پهلوانی در المپیک است | پایگاه اطلاع رسانی دکتر محسن مهر علی زاده

شما اینجا هستید   |

    آخرین اخبار : مهرعلیزاده: هدف نهایی ما حضور کشتی پهلوانی در المپیک است

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، نشست خبری محسن مهرعلیزاده درباره برگزاری پنجمین دوره مسابقات آسیایی ورزش‌های زورخانه‌ای و پهلوانی (تبریز) برگزار شد.

مهرعلیزاده اظهار داشت: من از سال ۸۳ که در ورزش کشور مسئولیت داشتم، می‌خواستم یادگاری از خود به جا بگذارم که اثرات آن در سال‌های بعد مشخص باشد. ما باید خودمان را مکلف می‌کردیم که در مورد توسعه یکی از ورزش‌های اصیل ایرانی فعالیت کنیم. به همین دلیل مقررات و قوانین مربوط به رشته ورزش‌های زورخانه‌ای را در سال ۸۳ نوشتیم و اولین مجمع عمومی این فدراسیون با حضور ۲۳ کشور در تهران برگزار و اساسنامه تصویب شد. 

وی ادامه داد: امروز بعد از گذشت ۱۱ سال از فعالیت این فدراسیون ۸۴ کشور عضو آن هستند و در مسابقات تبریز ۳۰ کشور حضور خواهند داشت. 

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی گفت: ما در مسابقات آسیایی تبریز علاوه بر برگزاری بازی‌ها، یک همایش علمی با عنوان ورزش‌های زورخانه‌ای، جوانان و صلح جهانی نیز برگزار خواهیم کرد. برگزاری این همایش بعد از دوران تحریم برای ما اهمیت زیادی دارد تا ثابت کنیم که ایران همیشه به دنبال صلح و آرامش بوده است.  علاوه بر این نخستین مرکز توسعه بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای نیز در تبریز افتتاح خواهد شد که خدمات آن منطقه‌ای است. رونمایی از کمیته پیشکسوتان فدراسیون جهانی که کارکرد بین‌المللی خواهد داشت نیز فعالیت بعدی ما است. 

مهرعلیزاده درباره تعامل بین فدراسیون جهانی و فدراسیون زورخانه‌ای ایران گفت: تاکنون فدراسیون جهانی هیچ رشته‌ای در داخل ایران وجود نداشته است و این نخستین تجربه ما است. ما باید چارچوب‌ها و نحوه تعامل متقابل خودمان را تعریف می‌کردیم، خوشبختانه این همکاری به خوبی انجام شد و هر دو طرف یکدیگر را به طور کامل درک می‌کنیم. 

وی تصریح کرد: هدف نهایی ما این است که ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی را به المپیک برسانیم. من پنج سال پیش در زمان ریاست مارتینتی، رئیس وقت فیلا تفاه‌منامه‌ای با فدراسیون جهانی کشتی در مورد آموزش، پژوهش و توسعه همکاری‌ها امضا کردم. از زمان تبدیل شدن فدراسیون جهانی به اتحادیه بین‌المللی کشتی مقرر شد تا این اتحادیه‌ از کشتی‌های بومی و محلی حمایت کند که کشتی پهلوانی ما نیز جزء رشته‌های تحت حمایت اتحادیه جهانی خواهد بود. 

رئیس فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای گفت: ما معتقدیم ریشه کشتی در دنیا کشتی پهلوانی ما است. در واقع قرار گرفتن کشتی پهلوانی به عنوان یکی از کشتی‌های سنتی و محلی دنیا تضعیف کشتی پهلوانی است. ما این موضوع را به فیلا و اتحادیه جهانی نیز تذکر دادیم تا کشتی پهلوانی ما را در کنار سایر رشته‌ها قرار ندهد. وزارت ورزش، فدراسیون کشتی ایران و فدراسیون کشتی پهلوانی در تلاش هستند تا این رشته در صف کشتی‌های دیگر قرار نگیرد. 

مهرعلیزاده ادامه داد: ما هرگز نمی‌پذیریم که کشتی پهلوانی تضعیف شود. این کشتی صاحب دارد و صاحب آن ایران است. ما ۱۱ سال است و در دنیا هزینه و این رشته را در ۸۴ کشور شناسانده و مسابقات آن را برگزار کرده‌ایم. من پیش از این هم به معاونت ورزش قهرمانی وزارت ورزش گفته بودم تا هر حرکت و تصمیمی را با مطالعه انجام دهند. قرار گرفتن کشتی پهلوانی در کنار حدود ۸۰ کشتی سنتی و محلی در واقع برای این رشته خفت به حساب می‌آید. ما نباید اجازه دهیم که این ورزش کوچک شود. 

وی در پایان گفت: شناساندن یک رشته برای حضور در المپیک مستلزم سپری شدن روندی طولانی است، برای مثال کاراته بعد از حدود ۸۰ سال فعالیت هنوز به المپیک نرسیده است. ما باید در ابتدا مورد تایید شورای المپیک آسیا قرار بگیریم که برگزاری مسابقات تبریز به نوعی تکمیل پرونده ما است. ما راهی طولانی را برای المپیکی شدن در پیش داریم.

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |