بارگذاری
جستجو
Fa | En

مهرعلیزاده در جمع پرشورمردم و کشاورزان مبارکه اعلام کرد: وظیفه تک تک ما حمایت از بخش کشاورزی است

0
بازدیدها: 361
مهرعلیزاده در جمع پرشورمردم و کشاورزان مبارکه اعلام کرد: وظیفه تک تک ما حمایت از بخش کشاورزی است
دکتر محسن مهرعلیزاده اظهارداشت: وظیفه تک تک ما حمایت از بخش کشاورزی است و با توجه به کمبود آب در سال جاری تنها با روش‌های جدید آبیاری در کشاورزی می‌توان مشکلات کشاورزان را رفع کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان، دکتر محسن مهرعلیزاده در اجتماع پرشور مردم ولایتمدار و کشاورزان سختکوش شهرستان مبارکه در مسجد جامع این شهرستان اظهارداشت: آب مهم‌ترین مسأله در استان اصفهان و کشور است بطوری که وضعیت کمبود آب در استان فلج کننده می باشد و تامین آب آشامیدنی پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت استان در فصل گرم امسال به مرحله نگران کننده ای رسیده است.
استانداراصفهان با بیان اینکه طبیعت در طی دوره‌های مختلف دستخوش تغییرات زیادی شده و شرایط ثابتی نداشته است، تصریح کرد: کشور ما در فلات مرکزی و در منطقه خشک قرار گرفته وآبی که وارد حوضه زاینده رود می شود به یک سوم کاهش یافته است و مدیریت استان با فعالیت های شبانه روزی چاره اندیشی برای تامین آب شرب را آغاز کرده است.
مهرعلیزاده به بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: وظیفه تک تک ما حمایت از بخش کشاورزی است و بانک ها حق ندارند برای وام ها و قسط های عقب افتاده کشاورزان در این مقطع زمانی فشار بیاورند و باید در زمینه مهلت دهی و بخشودگی سود وام کشاورزان اقدام و توجه شود.
استاندار اصفهان با اشاره به اینکه تنها با روش‌های جدید آبیاری در کشاورزی می‌توان مشکلات کشاورزان را رفع کرد؛ افزود: تولیدات کشاورزی را نمی‌توان متوقف کرد چراکه معیشت کشاورزان دچار مشکلات متعددی خواهد شد.
وی با اشاره به هماهنگی های صورت گرفته با جهاد کشاورزی، سپاه، بسیج، ارتش و دیگر ارگان های متولی برای آبرسانی به درختان با تانکر، اضافه کرد: هم اکنون آب اولویت اول مدیریت استان است و محیط زیست و اشتغال در رده های بعدی قرار دارد.
محسن مهرعلیزاده با اشاره به مصوبات کارگروه سازگاری با کم آبی، اظهارداشت: در این کارگروه روشهایی را اتخاذ شده است که با آب کم هم بتوان به کشاورزی و زندگی ادامه داد و در این زمینه طرح هایی ارائه شده که با کشت گلخانه ای و توسعه دامپروری و مصرف آب کمتر به رونق کشاورزی ادامه دهیم.
استانداراصفهان با بیان این که ۴۰ درصد آب مورد نیاز فولاد مبارکه باید از پساب تأمین شود، تأکید کرد: صنعت فولاد سازی ملزم به کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب شده است و در اردیبهشت ماه نیز باید ۱۰ درصد از میزان مورد نیاز آب خود را از طریق استفاده از پساب تامین کند.
مهرعلیزاده خاطر نشان کرد: آب بین بخش های شرب، صنعت و کشاورزی به شکل عادلانه تقسیم می شود اما فراتر از قانون به هیچ کس اجازه نخواهیم داد قطره ای از آب سوء استفاده کند.
وی با بیان اینکه در شهرستان مبارکه با وجود صنایع متعدد، نرخ بیکاری از میانگین استان بالاتر است و باید با هماهنگی با مدیران شرکت ها و صنایع در زمینه کاهش بیکاری در این منطقه تلاش شود، افزود: صنعت شهرستان مبارکه باید به کمک کشاورزان بیاید تا خسارت سال‌های خشک‌سالی کشاورزان جبران شود.
استانداراصفهان با بیان اینکه از سال ۸۹ تاکنون باید تونل سوم تکمیل می شد که تاکنون این اتفاق نیفتاده است گفت: برای اجرای طرح تونل سوم کوهرنگ ۵۰۰ میلیارد تومان نیاز است که اعتباری معادل ۲.۵ برابر این رقم برای چهار سال آینده تخصیص یافته است.
محسن مهرعلیزاده با اشاره به اینکه پیمانکار این پروژه مکلف شده است که به جای چهار سال، در مدت ۱۸ ماه این پروژه را تکمیل و تحویل دهد؛ افزود: اجرای پروژه باعث خواهد شد که بتوانیم آب را با عدالت تمام بین مردم توزیع کنیم و از بعد معیشتی هم به کشاورزان کمک شود.
گفتنی است در سفر استاندار اصفهان به شهرستان مبارکه؛ امام جمعه ی این شهرستان، نماینده ی مردم شهرستان مبارکه در مجلس شورای اسلامی و نماینده کشاورزان شهرستان ضمن تقدیر از برنامه های استاندار اصفهان؛ حمایت خود را در راستای اجرای این برنامه ها اعلام کردند.

 


دیدگاه درباره این مطلب

فیلدهای با نماد * ضروری هستند

دیدگاه ها

  • دیدگاهی برای این مطلب وجود ندارد