بارگذاری
جستجو
Fa | En

منتخبین شورا، وامدار شهردار نباشند

15 اردیبهشت 1396
0
بازدیدها: 1268
سخنرانی در خاک سفید

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان گفت: مشارکت بیشتر مردم در انتخابات، نتیجه را به خواست عمومی نزدیک تر می کند.

دکتر محسن مهرعلیزاده که در جمع مردم شریف منطقه خاک سفید تهران حضور یافته بود با اشاره به برگزاری دو انتخابات مهم و سرنوشت ساز در روزهای آتی بیان داشت: تجربه نشان داده است که هر بار انتخابات با مشارکت اکثریت افراد جامعه همراه باشد، نتیجه به خواست عمومی نزدیک‌تر  است؛ همانگونه که در سال 92  دیدیم که با وجود هجمه تبلیغاتی شدید علیه دکتر روحانی، با ابتکار عمل و تصمیم درست رهبر اصلاحات برای انصراف آقای عارف و حضور پرشور مردم بر سر صندوق رای، خواست عمومی برای استقرار دولتی برآمده از تدبیر و امید فراهم شد.

معاون رئیس جمهور در دولت اصلاحات، دوران دولت های نهم و دهم را دوران دشمنی با جهان نامید و افزود: مردم با انتخاب خود در سال 92  نشان دادند که  باید با دنیا تعامل داشت. البته اجازه نمی دهیم کشوری به ایران با نگاه تهدید و تصاحب بنگرد اما  لزومی هم ندارد که برای دشمن تراشی، اقدام کرد. در دوران دولت اصولگرایان، شرایطی توسط دولتمردان به وجود آمد که  اسراییل  به عنوان دشمن ایران و غده سرطانی منطقه، مظلوم نمایی کرد و علاوه بر کشتار و آزار فلسطینی‌های مسلمان و مبارز، موجب جلب ترحم دنیا و اتحاد آنان بر علیه ایران نیز شد.

مهرعلیزاده با بیان این موضوع که ایران در  بهترین موقعیت سوق الجیشی  قرار دارد، افزود: بیش از 47 درصد جمعیت کشور ما را جوانان و افراد کمتر از 40 سال تشکیل می دهند و با وجود این همه امکانات طبیعی، بایستی دارای اقتصاد برتری در جهان می بودیم اما سالها با هدر رفت فرصت ها و منابع مالی مواجه شدیم و نتوانستیم مسیر دلخواه را در پیش بگیریم تا اینکه مردم در سال92، به تفکری رای دادند که خواهان ارتقای وضعیت زندگی آنان باشد.

وی با اشاره به تلاش‌های دولت یازدهم در 4 سال گذشته، بیان داشت: دولت آقای روحانی در حدود 3 سال با رهنمودهای مقام معظم رهبری برای برجام زحمت کشید و در نتیجه؛ تحریم های مرتبط بابرنامه هسته ای از قبیل تحریم های نفتی، حمل و نقل، بیمه و بانک برداشته شد و اگر دستاوردهای چهار ساله دولت حفظ شود، در دوره بعدی تکمیل خواهد شد بنابراین باید انتخاب  هوشیارانه در سال 92 را در سال96 نیز تداوم بخشیم.

دکتر مهرعلیزاده ضمن بیان اهمیت شوراهای شهر و روستا در قانون اساسی به اصل یکصدم  قانون اساسی اشاره کرد و گفت: شوراهای شهر و روستا تشکیل شده است که مشارکت مردم در مسائل اجتماعی، فرهنگی، عمرانی، بهداشت و دیگر مسائل مطروحه در جامعه را فراهم کند.البته اجرای این اصل، در حدود  بیست سال پس از انقلاب، در زمان دولت اصلاحات با تاکید مقام  معظم رهبری و با اهتمام رییس دولت اصلاحات جناب آقای خاتمی، تحقق عملی یافت و اجرایی شد.

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان با تاکید بر اینکه اصل شورا بر مبنای مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش استوار است بیان داشت: باید مشارکت عملی مردم را باور داشت و به تصمیماتی که اتخاذ می شود پایبند بود؛ نه اینکه به صورت تصنعی، شورایاری تشکیل داد و به صورت تصنعی، خانه فرهنگ و خانه بهداشت را به آن ها سپرد که نفس این کار نیز  باعث تفرقه بین مردم می‌شود بلکه باید به صورت عینی و واقعی، اختیاراتی هم به شورایاری ها داد.

دکتر مهرعلیزاده با اشاره به وظایف خطیر مدیریت شهری اظهار داشت: شهرداری باید با کمک اعضای شورایاری محله، برای هر بخش از شهر و مشکلات آن برنامه ریزی کند. به طور مثال، بافت های فرسوده یا شهرسازی استاندارد، موضوعاتی هستند که حتما باید به آنها با دقت پرداخت. علاوه بر مسائل شهری، مسائل اجتماعی نیز بخش مهمی از وظایف شهرداری را تشکیل می دهد. آیا شهرداری در مورد معضل اعتیاد و ترک آن و کمک به درمان وظیفه ندارد؟ آیا در خصوص زنان خود سرپرست که مشکلاتی برای خود و جامعه ایجاد می‌کنند مسئولیتی ندارد؟

کاندیدای پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر ضرورت انتخاب صحیح و دقیق اعضای شورای شهر تصریح کرد: اگر انتخابات شوراهای شهر و روستا در مسیر صحیح برگزار شود وافراد توانمند، به درستی انتخاب شوند و منتخبین شورا، وامدار و مؤید شهردار نباشند آنگاه می‌توانند به درستی به انجام وظایف خود اقدام کنند. انتخاب درست هم شامل افرادی می شود که در وهله اول، طمع کار نباشند و در وهله دیگر، توانمند و عملگرا باشند بنابراین برای انتخاب  انسان های پاک دست و سالم، باید دقت کافی را مبذول داشت.

 

دکتر محسن مهرعلیزاده افزود: انتخابات شورای شهر به ویژه در این دوره مهم است لذا باید افرادی را انتخاب کنیم که مسائل مردم را بدانند، وظیفه خود را بشناسند و پاکدست باشند. همچنین باید در مسائل شهری و مدیریتی، کارشناس باشند و توان جذب سرمایه گذاران را داشته باشند.


دیدگاه درباره این مطلب

فیلدهای با نماد * ضروری هستند

دیدگاه ها (1)

  1. علیرضا خانی۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰

    درود بر شهردار آینده تهران درود درود